Фундамент - це запорука успішного і швидкого будівництва, основа міцності конструкції та економічного аспекту. Є кілька типів фундаментів, які різняться за формою, типом заливки, використовуваними матеріалами, часом застигання, дорожнечею і складністю конструкції. Визначити, який вид фундаменту потрібен, допоможуть тип ґрунту, присутність і глибина ґрунтових вод, рельєф і промерзання. Один з найважливіших пунктів - це вибір стінового матеріалу для майбутнього будинку. Після чого необхідно прорахувати вагу конструкції з перемичками і плитами перекриття, покрівлі, корисного навантаження від предметів, що розміщуються всередині, снігове навантаження, облицювання, перегородки і взагалі приблизного навантаження, яке буде на фундамент.
Потім уже визначаємося з його типом. Їх визначають 4:
1. Стрічковий із заглибленням. Застосовується на рухливих і активних ґрунтах, коли потрібна конструкція в кілька поверхів. Стінки фундаменту мають бути гладкими, і за рахунок арматури досягається максимально жорстка конструкція. Такий фундамент хороший тим, що можна облаштувати цокольний поверх або, за бажанням, підвал. Такий вид потребує гідроізоляційної подушки з піску і гравію з утепленням, оскільки він опускається на глибину, нижчу за 20 см, глибини промерзання.
2. Стрічковий фундамент для будинку з газобетону дрібнозаглиблений. Ідеальний варіант при спокійних ґрунтах, з необхідним терміном витримки для досягнення його експлуатаційної міцності. Піщана крупно фракційна подушка в 20 або 30 см, залежно від поверховості (1 або 2-3 поверховий), дренаж, гідроізоляція, утеплення. А найголовніше армування у два шари. Нижній - конструктивний, верхній - робочий або опорний. Скріплюються вони хомутами або дротом із кроком у 20-30 см.
Згідно з нормативами, можна допустити, щоб газобетонні блоки на чверть своєї ширини звисали. Але це буде додаткове навантаження, з нераціональним розподілом на фундамент. Тому, якщо Ви хочете, щоб конструкція відслужила довго і в належному вигляді без тріщин та інших, більш серйозних деформацій, краще віддати перевагу досвіду. А це розширити конструкцію, залежно від товщини стіни, в середньому на 10 см. Для того, щоб знати яка має бути ширина фундаменту для будинку з газобетону, слід провести нескладні обчислення.
|
Розглянемо такі варіанти, ширина газоблоку буде 375мм, плюс утеплювач в 10см і штукатурка зверху в кілька міліметрів. У середньому виходить 50 см, у цьому разі можна задавати ширину в 60 см. В іншому варіанті, за основу беремо блок завширшки 30 см, але використовуємо утеплювач у середньому близько 10 см, з вентильованим зазором у 35 мм. Тому товщина конструкції збільшується на кілька сантиметрів, за бажанням пропорційно можна їх додати і до основи. Можна взяти й інші значення, наприклад, ширину блоку в 300 мм, і відвести для утеплювача в середньому 10-15 см.
3. Ще один тип - пальовий. Якщо Ви збираєтесь будуватись на болотистих місцевостях, біля води або на схилах, палевий гвинтовий тип з ростверком просто необхідний. Він забезпечує надійне утримання конструкції, відсутність деформацій стінового матеріалу, дешевизну зведення і мінімальні терміни установки. Спорудити такий фундамент можна в будь-який час року, навіть своїми руками. Палі або стовпи встановлюють чітко під кутами, в місцях з максимальним навантаженням, з максимальною відстанню в 2 метри. Значення має і марка бетону, який буде заливатися. Що більша поверховість, то вища марка бетону. Лопаті або витки у гвинтових палях служать своєрідними стоперами, які запобігають рухливості палі. І водночас допомагають заглибитися навіть у твердий ґрунт. Ростверк, бетонна армована конструкція, яка зі свого боку допомагає розподілити навантаження не тільки на всі палі, а й на ґрунт.
|
4. Останній тип - плитний, він же монолітний. Це конструкція з бетону та армування, яка відрізняється довговічністю, міцністю і дорожнечею. Якщо заливається із заглибленням, є можливість організації підвалу, при плаваючій конструкції, зі свого боку, вона відсутня. Не доцільний як фундамент для будинку з газобетону, ні за характеристиками, ні за ціновою політикою. Вдаватися до його заливки можна тільки в разі, коли ґрунтові води на високому рівні, а ґрунт вельми рухливий.
Така плита дасть змогу уникнути тріщин або руйнувань під час зсувів. Як основа для газобетонної конструкції, такий тип повинен мати ребра жорсткості. Вони підвищують міцність і несучу здатність.
|