Газобетонні блоки, які сьогодні так популярні на світовому ринку, є вигідним будівельним матеріалом у плані монтажу. Легкість їх укладання дозволяє виконувати роботи зі зведення стін самостійно без залучення кваліфікованих кадрів. Але слід зазначити, що перед початком роботи з газобетоном потрібно ознайомитися з основними правилами покрокової кладки. Одним із них є перев'язка стін із газоблоків. Залежно від різновиду самих стін застосовується ланцюгова або вертикальна порядова перев'язка.
|
Будівництво одношарових стін (в один блок) з газобетону здійснюється з використанням порядкової ланцюгової перев'язки, яка забезпечить правильне сприйняття зусиль на вигин і зрізання, що впливають безпосередньо на кладку. Якщо відбувається монтаж газобетону висотою 250 мм і більше в 1 ряд, то необхідна ланцюгова перев'язка не менше 40 відсотків від висоти газоблоку. Здійснюється перев'язка так: наступний ряд стіни укладають зі зміщенням вертикальних швів щодо попередніх із витримуванням інтервалу щонайменше 100 мм (або від 80 мм для блоків із висотою 200 мм). Грубою помилкою вважається ігнорування всіх тонкощів цієї процедури або повне її невиконання під час сполучення стін із газоблоків.
|
Порядова ланцюгова перев'язка застосовується сьогодні для одношарових зовнішніх стін у процесі їх з'єднання з внутрішніми самонесучими стінами. Існує також жорстке і гнучке з'єднання стін. Жорстке сполучення застосовується в ситуації, коли різниця навантажень на стіни не перевищує 30 відсотків. Усе відбувається за правилом сполучення однорідних стін (наприклад, несучих із несучими, ненесучих із ненесучими).
Зведення стін завтовшки в 2 газоблоки допускає перев'язку тичковими рядами (1 тичковий ряд на 3 ряди кладки), а також плашкову порядкову перев'язку під час монтажу газоблоків різної товщини (глибина перев'язки не менша за 0,2 значення товщини кладки).
Гнучкі зв'язки (анкери і дюбелі) використовуються для сполучення різних видів стін, різниця навантажень яких становить понад 30%. Зазвичай, кладка стін у 2 блоки з подальшим заповненням утвореного між ними отвору утеплювачем (мінеральною ватою), завжди перев'язується сталевою арматурою класу A-III (А400). При цьому обов'язковою умовою вважається наявність на ній антикорозійного покриття (товщина шару гарячого цинку має становити не менше 0,2 мм). Найпоширенішим прикладом гнучких зв'язків для стін є анкери, зроблені з базальтопластику або склопластику (лідером ринку вважається БПА Гален). Але існують також і металеві варіанти анкерів (наприклад, продукція компанії Bever).
|
Внутрішні несучі стіни рекомендується будувати одночасно із зовнішніми. Важливо! Перев'язка застосовується для кожного 2-го рада газоблоків. Облаштування кутів зовнішніх стін будівлі відбувається з виготовленням добірних блоків (тобто, розрізаних половинок газобетону), довжина яких має бути від 115 мм. На практиці нерідко трапляються випадки, коли газобетон для внутрішніх несучих стін має вищу щільність, ніж для зовнішніх. Це слід враховувати під час перев'язки таких стін. Щоб уникнути тепловтрат у місцях перев'язки, заглиблення блоків внутрішньої стіни в зовнішню має бути не більше 150 мм.
|
Висновки. Порядкова ланцюгова перев'язка стін із газобетону є обов'язковим правилом і здійснюється завдяки зміщенню вище розташованого ряду відносно швів газобетонних блоків нижче виконаного ряду. Монтаж газобетонних блоків, висота яких може сягати до 250 мм, вимагає перев'язки щонайменше 0,4 значення висоти газоблоку (10 см або більше). Якщо використовуваний газобетон має висоту 200 мм, то потрібна перев'язка зі створенням інтервалу від 8 см.
|