Найбільш поширене запитання від клієнтів - це наскільки надійний газобетон як стіновий матеріал, якщо будувати будинок заввишки в кілька поверхів. І хоча він має високу міцність, але все ж первинна недовіра до цього будматеріалу часто буває викликана його зовнішнім виглядом - пористою структурою з легкою вагою. Через це на самому початку своєї історії газобетону важко було конкурувати з цеглою, яка через свою міцність і довговічність домінувала на ринку століттями. Однак починаючи з 60-70-х років минулого століття будівлі, зведені з газобетону, все частіше почали з'являтися на території західної та північно-східної Європи. Від цегляних споруд їх відрізняли збалансовані характеристики міцності та теплоізоляційності. Надалі це дало газобетону різкий старт на світовому ринку.
 |
У наш час виробництво газобетону стало всеохоплюючим і здійснюється випуск теплоізоляційного (Д300, Д400), конструкційно-теплоізоляційного (Д500, Д600), конструкційного (Д500-Д900) автоклавного ніздрюватого бетону. Кожен з видів відповідає певним будівельним потребам і може бути використаний для зведення того чи іншого типу будівлі. Так, для 2х поверхових будинків з легким перекриттям підійде щільність Д300, для 3х поверхових - Д400. Для будівництва будівель понад 3 поверхи застосовується Д500 і більш щільні марки газобетону. Загалом можна сказати, що міцності газоблоку цілком достатньо для втілення найрізноманітніших архітектурних ідей.
 |
Якщо подивитися на характеристики доступних пропозицій газобетонного ринку, можна побачити певну закономірність збільшення міцності залежно від щільності газобетонних блоків. Хоча міцність газоблоку безпосередньо і не пов'язана з маркою щільності. Тут усе строго визначається якістю самого виробника. Наприклад, на ринку України є газобетон Аерок щільності Д300 з маркою міцності на стиск B2,5 і газоблоки Стоунлайт Д400 з міцністю B2,0.
Що впливає на несучу здатність газобетону?
Для точнішої відповіді необхідно розібратися в таких питаннях як: що таке міцність на стиск структури будматеріалу, який розрахунковий опір кладки і несуча здатність побудованої з нього ділянки стіни.
1) Міцність на стиск газобетонних блоків позначається англійською літерою B з певною цифрою. Наприклад, клас міцності B2.0 говорить про те, що газобетон гарантовано витримує 20 кг на 1 см2. Більш наочно це значення відображається так: площа газоблоку з розміром 60 х 30 см = 1800 см2 х 20 кг = 36 000 кг витримує 1 блок. Щоб розрахувати, яке навантаження витримує 1 метр погонний газобетону, потрібно: 100 см х 30 см х 20 кг = 60 тонн.
У реальності точне значення міцності на стиск вимірюється в експериментальній лабораторії. Це відбувається так: під прес кладуть зразки газобетону у вигляді прямокутників з розмірами 100 мм х 100 мм. Потім на них за допомогою преса поступово здійснюється тиск до моменту появи тріщин. Якщо вироби проходять сертифікацію, то після цієї процедури в документ заносяться фактичні дані про отриманий показник міцності на стиск.
 |
2) Розрахунковий опір газобетонної кладки визначається загальноприйнятими будівельними стандартами. Він поєднує в собі різні чинники, які здатні знизити міцність конструкції (наприклад, зовнішніх або внутрішніх стін). Завдяки цьому значенню закладається запас міцності за СНиП. Для прикладу, розрахунковий опір газосилікатної кладки з показником міцності на стиск B2,5 прирівнюється до 1,0 МПа (або 10 кг на 1 см2). Не можна не помітити, що цей показник у 2 з половиною рази нижчий, ніж заявлена марка міцності газоблоку. Тому фактичне навантаження, яке здатний витримати 1 метр погонний газобетонної кладки, теж буде нижчим і становитиме приблизно 30 т.
 |
3) Несуча здатність ділянки стіни з газобетону дуже сильно залежить від висоти, товщини стіни і характеру навантаження на неї. Варто відразу зазначити, що цей параметр завжди буде нижчим за міцність газоблоку приблизно в 5 разів. Наприклад, візьмемо стіну з газобетону завтовшки 30 см, покладемо на неї плити перекриття з глибиною спирання 12 см. У результаті навантаження розподілятиметься незбалансовано, оскільки тут сама точка обпирання зсувається від центру стіни. Через що в її конструкції виникне додаткове напруження, яке знизить несучу здатність цієї ділянки стіни в 2 рази.
Висновки. Газобетон є дуже міцним матеріалом. Але щоб зрозуміти його несучу здатність потрібно враховувати вище зазначені показники і властивості. Перед вибором блоків з ніздрюватого бетону для будівництва вашого будинку необхідно проводити додаткові розрахунки і визначити навантаження інших матеріалів на майбутні газобетонні стіни. Якщо ви купили якісний газобетон, а проєкт будинку склав грамотний фахівець, то така конструкція буде досить надійною і прослужить до 100 років.
|